
COVID-19 jako nemoc z povolání
Řada zdravotníků, kteří přicházejí do styku s množstvím pacientů, se v tomto roce při výkonu své práce bohužel nakazila COVID-19. Nyní se tedy v této souvislosti čím dál častěji množí dotazy na to, zda je možné uznat toto onemocnění jako nemoc z povolání a jaký je...

Tři základní způsoby jak ošidit lékaře na výplatě
Proč beru méně než stejně pracující spolužák? Tento článek určený především absolventům a mladým lékařům si klade za cíl vysvětlit, které hlavní faktory způsobují rozdíly na výplatní pásce mezi mladými lékaři pracujícími relativně podobné množství hodin....

Vademecum mladého lékaře: Konkrétní kroky před nástupem do zaměstnání
5 let uteče jako voda a člověk se ocitne na prahu vstupu „do neznáma“, tedy v 6. ročníku, který kromě státních zkoušek s sebou přináší i hledání a potom nástup do prvního zaměstnání. Co si tedy musí každý čerstvý absolvent lékařské fakulty, jemuž ještě ani neuschnul inkoust na diplomu, zařídit? O co zažádat a co bude naopak požadovat budoucí zaměstnavatel? Pokusíme se na tyto otázky, a nejen na ně, odpovědět.

Přehled změn ve vzdělávání lékařů po schválení novely zákona č. 95/2004 Sb.
Zde přináším bodový výčet všech nejdůležitějších změn, které přináší novela zákona o vzdělávání lékařů od června 2017.
Vademecum mladého lékaře: Úvod
Jsme rádi, že jste si otevřeli naše Vademecum mladého lékaře, které by Vám mělo pomoci zorientovat se v zákrutách života lékaře v prvních letech po ukončení lékařské fakulty. Postupně Vám přiblížíme základní problematické oblasti tak, abyste byli připraveni na...

Právní rámec přesčasové práce lékařů
Práce přesčas se dotýká snad každého lékaře v nemocničním zařízení. Hlavních příčin je zřejmě několik. Jednak je to dáno samotným charakterem provozu, který je nepřetržitý a jeho zajištění naráží na nedostatek kvalifikovaných lékařů i jejich neefektivní rozmístění.
Vademecum: Specializační vzdělávání lékařů
Úspěšným ukončením studia na lékařské fakultě získává lékař takzvanou odbornou způsobilost k výkonu lékařského povolání. To je však pouze první stupínek na pomyslném žebříčku. Cílem většiny lékařů zpravidla získání tzv. specializované způsobilosti, kterou lékař získá úspěšným složením atestační zkoušky a lékaři umožňuje samostatný výkon povolání bez odborného dohledu.

Dilema mladých lékařů: Zahájit kariéru ve fakultní či spíše okresní nemocnici?
S otázkou, zda nastoupit do menší nemocnice okresního typu nebo spíše do velké fakultní nemocnice, může být konfrontován každý začínající lékař. Pokusíme se nyní porovnat pracovní podmínky v těchto velmi odlišných typech zdravotnických zařízení.
Vademecum: Rezidenční místa
Dalším dílem našeho Vademeca je představení systému rezidenčních míst. Ten zaznamenal v posledních letech na základě aktivit našeho sdružení mnohé změny a je nyní přístupný pro většinu absolventů – je tedy dobré vědět o jeho možnostech i limitech.